חזון

התעוררות תפעל להוביל את ירושלים להבטחת עתידה הציוני, היצרני והסובלני של העיר, תוך לקיחת אחריות על כלל התושבים מכלל המגזרים, באמצעות שילוב של עשייה פוליטית-חברתית חדשנית, אינטנסיבית ונחושה.

ירושלים היא הבירה הנצחית של ישראל ושל העם היהודי והעיר הגדולה במדינה. העיר שמרגשת כל אדם שנכנס אליה. עיר שחוברה לה יחדיו, לא רק גיאוגרפית אלא בעיקר בין האוכלוסיות השונות והמגוונת בתוכה. חילונים, דתיים, חרדים, ערבים כל שבט מוצא לעצמו מקום בעיר כבר שנים ארוכות.

מתבקש היה שירושלים תהיה עיר מובילה בארץ ובעולם. בפועל, עם כל מעלותיה ויופיה, ירושלים סובלת מבעיות כלכליות קשות, מצוקת דיור הולכת ומחריפה וצעירים רבים מדי לא מוצאים בה את מקומם ומחפשים חלופה אחרת.

בירושלים צריך וניתן עוד לעשות מהפכה. בתחומים מסוימים העיר נמצאת בשגשוג, ובתחומים רבים העיר נמצאת בקריסה. בשנים האחרונות ירדה ירושלים לאשכול סוציו-אקונומי 2, עדות לעוני המחפיר שחיים בו תושבים רבים, ולהגירה שלילית של אוכלוסיה יצרנית שהביאה לעיר את עיקר הכנסותיה. גובה הארנונה בירושלים הוא הגבוה בישראל. המצב בו אוכלוסיה יצרנית מחזיקה על כתפיה ציבורים רבים שלא משלמים ארנונה מביאה למצב בו רוב כספי הארנונה מושקעים באזורים של מי שאינו משלם ארנונה. הבעיה החמירה מאוד בשנים האחרונות, מה שגורם לצעירים רבים לעזוב את העיר. אם צעירים יצרנים וציונים עוזבים היום את ירושלים – הבעיה תתפשט מחר לחברה הישראלית כולה. זהו הדגש העיקרי בחזונה של תנועת התעוררות.

בירושלים של התעוררות יש מקום לכולם, דתיים, חילוניים, ימנים ושמאלנים. המחבר בינינו זאת האמונה שצריך ירושלים מצליחה יותר, רוצים לראות אותה מגוונת, יצרנית, חיה ונושמת, מפותחת, משגשגת ומתחדשת. התעוררות מקדמת עיר שתשאיר פה את הצעירים שלה, תקדם את האוכלוסיה היצרנית ותדאג לחיים של אוכלוסיות שונות ומגוונת אחת לצד השניה ולא על חשבון השניה.

בבחירות הקרובות אנחנו חייבים לעשות שינוי אמיתי, כזה שיביא לעיר מצד אחד את השגשוג שהיא כה ראויה לו, ומצד שני תשאיר את הציבור הציוני והיצרני בעיר.