סיפורה של תנועה

ירושלים היא הרבה דברים. עיר הקודש, עיר הבירה, עיר עתיקה וחדשה ומתחדשת. שם שמרטיט לבבות בכל רחבי העולם וחורץ גורלות כאן במזרח התיכון – כבר 3000 שנה.

אבל בשבילנו, החיים בה יום-יום, ירושלים היא קודם כל הבית שלנו.
המקום בו גדלנו, למדנו והתחנכנו, המקום בו הכרנו את אהבתנו הראשונה, המקום שבו הפכנו להורים ובחרנו לגדל את ילדינו. והאמת, יש גם כאלה שבחרו לחיות בה בבגרותם ורואים בירושלים את עתידם.
בית אמור להיות המקום הכי בטוח, זה שבו אנחנו פשוט מרגישים הכי בנוח להיות מי שאנחנו: ירושלמים. חילוניים, מסורתיים, דתיים לאומיים וחרדים.

אבל בשנים האחרונות משהו קרה כאן. הפסיפס האנושי שאנחנו כל כך אוהבים בירושלים, משתנה. ירושלים של 2022-תשפ״ג מרגישה פחות ופחות כמו בית.
זהו תהליך שלא התחיל אתמול, אבל הואץ מאד בארבע השנים האחרונות, בהן יש אוכלוסיות הנדחקות ממנה החוצה, ולא במקרה, אלא בגלל מדיניות שזאת התכלית שלה. עוד ועוד שכונות משנות את הצביון שלהם. בחצי עיר אנחנו כבר לא מרגישים שייכים – וכל ירושלמי מכיר את זה.
למי מאיתנו אין בן משפחה קרוב שעזב את העיר? מי מאיתנו לא נפרד מחבר קרוב שעבר לתל אביב? מי מאיתנו לא חשב בעצמו על עזיבה?
תראו מה קרה לרמת אשכול, לרמות ומה קורה עכשיו בקריית יובל, בגילה ובפסגת זאב. הסטטוס קוו מזמן הוא המלצה. ליידי דיוויס הפך לסמינר בית יעקב, בריכות נסגרות בשבת ועוד.

מזה 15 שנה, התעוררות היא המקום שמבטיח שיישאר לנו כאן בית.
עשרות אלפי פעילות ופעילי התנועה שינו את פניה של ירושלים. יחד שינינו את השיח ויצרנו חיבור של ימין שמאל, חילונים ודתיים, מסורתיים וחרדים – "קואליציה של מתונים". נלחמנו ללא לאות בתהליכים שליליים: בסגירת מוסדות חינוך ממלכתיים בכל רחבי העיר, בהשחתת שלטי נשים, בשחיתות וחגיגה על כספי ציבור, בבנייה ההרסנית ברכס לבן. יזמנו והובלנו תהליכים חיוביים: הגדלנו את מספר החברות הטכנולוגיות בעיר, עשינו מהפכה תרבותית בשוק מחנה יהודה, הבאנו להורים העובדים את קייטנות אוגוסט, דאגנו לזרם החינוך הממלכתי-חרדי, יצרנו התחדשות אורבנית במרכז העיר, פירקנו את המונופול של אגד ודאגנו לתחבורה ציבורית יעילה יותר, הקמנו את חמ״ל המתנדבים הגדול ביותר בתקופת הקורונה, דאגנו להנחות בארנונה למשרתי מילואים, הפחתנו את הבירוקרטיה, סייענו לעסקים קטנים לצמוח, הבאנו לעיר את משרדי הממשלה ועוד ועוד.

את כל זה עשינו, כי אנחנו מאמינים שירושלים צריכה להיות לא רק בית, אלא בית חלומותינו. מקום שאנחנו יכולים להתפרנס בו בכבוד, ממש כמו חברינו במרכז הארץ. מקום שבו נוכל לרכוש דירה שמתאימה לנו. מקום שיש בו איכות חיים על מלא. בילויים, תרבות, פנאי. מסעדות ובתי קפה, גם בשבת. מקום שיש בו את התחבורה הכי טובה שיש. מקום שנעים ללכת בו. מקום שבו אנחנו לא נאלצים להיאבק מדי שני וחמישי על עצם קיומנו.

מזה 15 שנה, התעוררות היא המקום שמבטיח שיישאר לנו כאן בית, בירושלים.
התעוררות היא הבית לכל החולמים והחלומות בירושלמית, שרוצים גם לעשות ולהשפיע על המחר של העיר האהובה שלנו.