אדיר שוורץ

אדיר שוורץ הוא פעיל חברתי ופוליטיקאי ירושלמי, וחבר מועצת העיר ירושלים, ומכהן כיו"ר האופוזיציה בעיריית ירושלים ויו"ר תנועת התעוררות בירושלים.

אדיר נולד בירושלים וגדל ביישוב אפרת. בגיל 8 עבר עם משפחתו להתגורר בשכונת תלפיות בירושלים. אביו, הרב אורי שוורץ עלה לישראל מדנמרק ואמו אניקה שוורץ עלתה לישראל משוודיה, שניהם עובדי המרכז הרפואי שערי צדק בירושלים.

הוא למד בתיכון התורני-ניסויי "הרטמן" בירושלים והיה מדריך ורשג"ד בתנועת הצופים הדתיים. טרם שירותו הצבאי למד בישיבת מעלה גלבוע, ושירת בצה"ל כלוחם, מפקד כיתה ורס"פ בגדוד 101, בחטיבת הצנחנים. במהלך שירותו השתתף במבצע צוק איתן ולחם בקרבות בסג'עיה.

שוורץ בעל תואר ראשון במנהל עסקים ומדעי המדינה ותואר שני במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי לשירה, ביתם של משה הלברטל וטובה הרטמן, וכיום מרצה בקריה האקדמית אונו ויועץ אסטרטגי לעמותות.

שוורץ פעיל חברתי ופוליטי מגיל 16, ב-2011 ייסד את ליגת השכונות לבנות מטעם הפועל ירושלים, מיזם שנחשב כיום למסגרת ספורט הנשים הגדולה בארץ ומהווה דוגמה לפרויקט שמקדם בהצלחה שוויון מגדרי, מגזרי ומעמדי. ליגת השכונות לבנות הייתה ליגת כדורגל חלוצית בה שיחקו 180 בנות ב-14 קבוצות משכונות מערב ומזרח העיר ירושלים ומיישובי הסביבה. באותה תקופה כיהן גם כיו"ר מועצת הנוער העירונית ירושלים. בשנת 2013 ניהל אדיר את מטה הצעירים של ניר ברקת בבחירות לרשויות המקומיות. בבחירות אלו נבחר ברקת לתקופת כהונה שנייה בראשות עיריית ירושלים.

תנועת התעוררות בירושלים
בסוף שנת 2016 החל שוורץ את פועלו בתנועת התעוררות בירושלים כאשר בבחירות 2018 הוביל את מטה הצעירים ומוקם במקום ה-8 ברשימת התנועה. בנוסף, בשנת 2018 כיהן שוורץ כיו"ר האספה הכללית בהפועל ירושלים. החל משנת 2020 הוא מכהן כחבר מועצת העיר ירושלים ויו"ר ועדת הביקורת העירונית מטעם התעוררות. במסגרת פועלו הקים והוביל את מועצת ההסכמות הירושלמית. בשנת 2022 לאחר פרישתו של עופר ברקוביץ נבחר שוורץ לעמוד בראש התנועה ולכהן כיו"ר התעוררות בירושלים. ב-3 לאוגוסט 2023 הודיעה מפלגת "המחנה הממלכתי" בראשות הרמטכ"ל ושר הבטחון לשעבר בני גנץ על תמיכתה בתנועת התעוררות בירושלים לקראת הבחירות הקרבות כאשר הסכם תמיכה רשמי נחתם בין גנץ ושוורץ במסגרתו שובצו שני נציגים של "המחנה הממלכתי" ברשימת התעוררות למועצת העיר.

שוורץ מתאפיין בעמדות ליברליות מתונות ופועל לשמירה על צביון השכונות המגוון בעיר. במסגרת עשייתו הפוליטית ניתן למנות את פעלותו כנגד הקמת ישיבת הפלג הירושלמי בשכונת בקעה ומניעת העברת מוסדות מידי הציבור הממלכתי לידי הציבור החרדי. בנוסף, כיו"ר וועדת הביקורת העירונית מקדם שוורץ שמירה על טוהר המידות, כמו גם בעתירות נגד שימוש בכספי ציבור לתעמולה אישית של משה ליאון, ונגד העברת כספים שלא בסמכות באמצעות פטור ממכרז. בנוסף פעל למען זכויות להט"ב בעיר, נגד אלימות כלפי תיירים ותושבים נוצרים ובעד צמצום הנטל הבירוקרטי ועלויות הארנונה לתושבי העיר.

שוורץ התבטא בעבר ביחס לצורך בשיתוף פעולה פוליטי ואנושי בירושלים "אנחנו ביחד בעיר, אם נרצה או לא נרצה". בימים אלו, על רקע המתיחות נוכח הרפורמה המשפטית שמקדמת הממשלה הוביל שוורץ מהלך של "צום חירום לאומי"בתשעה באב שהוקדש למאמצים למניעת הקרע בעם. הוא ציין כי מטרת היוזמה היא "לקרב ולאחד את העם באחד מרגעיו הקשים בשנים האחרונות".