תוכנית ברקוביץ לחינוך- 2018-2028

כ-40% מאוכלוסיית העיר ירושלים הם ילדים[1],המהווים את קהל היעד החשוב ביותר של עיריית ירושלים ואת עתידה של העיר. אין חולק כי אחת המחויבויות הבסיסיות ביותר של רשות עירונית לילדיה היא הענקת חינוך עשיר ואיכותי, במסגרות הגיל הרך, בתי הספר ובחינוך הבלתי פורמלי.

כיום, בירושלים 3 מערכות חינוך, המערכת הכללית הרשמית, מערכת החינוך החרדית ומערכת החינוך במזרח העיר[2]. כל אחת מהן מציבה אתגרים שונים, בדרך למטרות זהות: הענקת מירב ההזדמנויות לרכישת ידע וכישורי חיים, לצד מיטב המפתחות ללמידה עשירה והקניית ערכים. בכך, תעמוד ירושלים בקדמת החינוך של ישראל. לשם כך, עיריית ירושלים בראשותי תפעל להשגת היעדים הבאים:

הגדלת המבנים והתשתיות

 1. צמצום הגרעון העירוני בכיתות לימוד, העומד כיום על 4000 כיתות, כתוצאה מעשרות שנים של תקצוב חסר מחד, אל מול גידול מתמיד ומשמעותי במספר הילדים מאידך. אפעל בכל הכח להשגת היעד של תוכנית החומש – בניית 5000 כיתות תוך חמש שנים (כולל את הצורך בעמידה גם בגידול הדמוגרפי הצפוי), ובהתאם להמלצות תכנית עיריית ירושלים לצמצום פערי כיתות הלימוד בעיר (פברואר, 2018) [3].
 2. פיקוח והקצאה הוגנים ושיוויוניים של מבנים לכלל המגזרים, תוך דגש על התאמה לצרכים, מרחב מספק, קירבה לאוכלוסיה הרלוונטית ובטיחות.
 3. האצת תוכנית המיגון מפני רעידות אדמה ל-152 בתי הספר בעיר שנבנו לפני 1980.

 חינוך ירושלמי זה חינוך ערכי

 • לומדים בירושלים- לומדים את ירושלים
 1.  העמקה והרחבה של לימודים ייחודית לתלמידי העיר, המבוססת על המאפיינים המייחדים אותה כבירת ישראל וכעיר בעלת מגוון אנושי עשיר ומוסדות מגוונים. זאת, על ידי חשיפה מעשירה ובלתי אמצעית לעבודת גופי הממשל, לחברות ההייטק, המוסדות אקדמיים, מוסדות התרבות והקהילות המגוונות והשונות וכן להיסטוריה והגאוגרפיה של העיר. זאת, במטרה לחזק את החיבור והזיקה לעיר, לעידוד הכרות בלתי אמצעית בין הקהילות השונות, ולהקניית יכולת לשיח ירושלמי מכבד ומשותף בין ילדי העיר, שישמש ככלי ראשון במעלה לדורות העיר הבאים.

 • חיזוק והעצמת החינוך הבלתי פורמלי
 1. לאחר שורה ארוכה של הישגים בנדבך חשוב זה של החינוך בעיר, אמשיך לפעול להגדלת משאבי תנועות הנוער והארגונים העירוניים, בהקצאות מבנים, שיפוץ הקיימים ובמשאבי כח אדם;

 • חינוך למעורבות ואחריות סביבתית – קהילתית
 1.  חיזוק מערך תוכניות בין בתי ספר שונים בעיר ליצירת תוכניות קהילתיות משותפות;

 2. דגש על לימודי סביבה ואחריות לניקיון העיר במערכי שיעור וסדנאות מכיתות הגן ועד בתי הספר.

חדשנות בחינוך

 • בניית תוכנית ארוכת טווח לשיפור תשתיות ולקידום תשתית טכנולוגית מתקדמת במוסדות חינוך.
 • תקצוב ייעודי עבור מרחבי "למידה אחרת" בבתי הספר, לעידוד חוויית למידה אינטראקטיבית וחדשנית ולגיוון של דרכי הלמידה.

שיפור מערך הגיל הרך

 • בירושלים ישנו מחסור במסגרות לחינוך לגילאי 3-0 בכלל המגזרים. מתוך כ-79 אלף פעוטות בגילאי לידה עד 3, רק כ-8,250 נמצאים במסגרות מסובסדות המוכרות על ידי משרד הכלכלה, כלומר רק כ-10.4%, זאת לעומת ממוצע ארצי העומד על שיעור של 19.9%. על כן אפעל להאצת הקמתן של כ-60 הכיתות החדשות המצויות כיום בקנה, ואשר יתנו מענה לכ-1500 ילדים נוספים, ובהקמת מסגרות מפוקחות נוספות לגילאים הרכים, במימון משרד הכלכלה.
 • הגדרת תו תקן עירוני לפיקוח ובקרה על איכות המסגרות הפרטיות – גני ילדים ומשפחתונים (הכשרה- אמצעי בקרה ושקיפות וקו פתוח להורים).
 • גני עירייה (3-6): מתוך 2,450 גנים לגילאים אלו ברחבי העיר, רק 28 מצויים כיום בתוכנית יום לימודים ארוך, שבה התלמידים נמצאים באותה מסגרת ועם אותו צוות חינוכי לאורך כל היום. הגיע הזמן לאפשר ליותר ילדים והורים בעיר להנות מתוכנית זו ולהעלות את מספר הגנים המשתתפים בה, בייחוד מאחר והיא מקדמת צמצום פערים בין ילדים מרקעים חלשים לילדים מרקעים חזקים[4].

 

חיזוק החינוך הציבורי

 • המשך מדיניות איזורי הרישום הפתוחים, לפיהם כל תלמיד יכול ללמוד בכל מקום שליבו (ולב הוריו) חפץ יחד עם חיזוק בתי הספר הפריפריאלים.
 • ליווי עקבי לבתי הספר הציבוריים על ידי אנשי מקצוע מתחום הייעוץ הארגוני והאסטרטגיה הניהולית.
 • העצמה של צוותי הוראה דרך תוכניות ייעודיות ומשיכת כוח אדם איכותי למערכת החינוך העירונית באמצעות תמריצים.

   

אקלים דיגיטלי בריא ונקי

הגיע הזמן שירושלים שתשנה את כללי המשחק בכל הנוגע לחשיפת ילדים לאלימות ופורנוגרפיה ברשת.  מינהל החינוך בעירייה יגבש נהלים מחייבים, לצד תוכנית הנחייה והדרכה למנהלי בתי הספר, למניעת חשיפה לתכנים אלימים ופורנוגרפים בשטחי בתי ספר העירוניים, תוך קיום הליכי בקרה, בשיתוף הורים ואנשי החינוך.

 [1]הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 21.11.17, נתונים לרגל יום הילד הבינלאומי.

[2]בבתי הספר בעיר לומדים כיום כ-260 אלף תלמידים.

[3]תכנית עיריית ירושלים לצמצום פערי כיתות הלימוד בעיר, פברואר 2018,

MonitoringSOHLBERG Consulting &https://www.jerusalem.muni.il/Municipality/Msg_84/Documents/classrooms

[4]עופר רימון. דימיטרי רומנוב. "הערכת תרומתו של יום חינוך ארוך להישגים הלימודיים", הרבעון לכלכלה 2/2009 ,56 , עמ' .214-189

שתף

תוכנית ברקוביץ

תוכנית ברקוביץ להורדה

לקבלת התוכנית בדואר השאר פרטים

סגירת תפריט