צעירים

צעירים

תנועת התעוררות הוקמה על ידי צעירים וצעירות לפני כעשור, ועד היום מהווים צעירות וצעירים חלק מרכזי בעשייה בתנועה. התעוררות הובילה שינויים רבים שנעשו למען הציבור הצעיר בעיר, כמו החייאת התרבות וחיי הלילה בעיר בכלל ובשוק מחנה יהודה בפרט, פתיחת מעונות הסטודנטים במרכז העיר, פיתוח מערך מוניות שירות שעתיד לפעול בכל ימות השבוע ברחבי העיר, קידום והשקעת משאבים ביוזמות חברתיות צעירות וקידום המאבק נגד סגירת מתחם התחנה. התעוררות מודעת מקרוב לקשיים עימם מתמודדים סטודנטים וצעירים מכל המגזרים בעיר, בנושאי תחבורה, דיור, תעסוקה, תרבות, חיי-לילה ופנאי ועוד. מצע זה נכתב על ידי ותוך שיתוף מלא של הצעירים בעיר ומתוך מחויבות עמוקה לציבור זה, שגם זוכה לייצוג ברשימת התנועה ובהובלתה.

 

עקרונות היסוד של מדיניות התעוררות בתחום הצעירים כוללים מחויבות לרווחתם של צעירי העיר בתחומי תחבורה, דיור ותעסוקה וכן דגש מיוחד על פיתוח מנהיגות וקהילתיות בקרב צעירים, שני תחומים הנמצאים במרכז הרעיון והמעשה של התעוררות ויהוו את שני יעדים מרכזיים של פעילות התנועה בתחום הצעירים.

 

 

 1. צעירים עם מרווח נשימה: רווחה ופיתוח כלכלי

 

דיור

רווחה והישרדות כלכלית הם בין הנושאים המשפיעים בצורה הדרמטית ביותר על איכות חייהם שלצעירים בעיר. היכולת להתפרנס ולחסוך בעלויות היא משמעותית ביותר בתקופת הלימודים שלצעירים רבים. התעוררות תשאף לפעול על מנת לסייע לצעירים לאזן את חייהם הכלכליים ולמצוא תעסוקה בעיר מחד ולצמצםבעלויות המחייה שלהם מאידך.

 

 • שינוי התנאים למתן ההנחה בארנונה ומתן הנחה גם לסטודנטים עובדים ולמשרתי מילואים: התעוררות תפעל מול משרד הפנים לשינוי תנאי ההנחה בארנונה, במטרה ליצור הנחה שתינתן על בסיס פרופיל "סטודנט/ית" או "משרת/ת מילואים". זאת בשונה מהמצב הקיים היום, בו ניתנת הנחה על בסיס מבחן הכנסה שלמעשה מונע דווקא מהסטודנטים העובדים לקבל הנחה. כמו כן נפעל לשינוי המנגנון המסורבל של קבלת ההנחה לארנונה והנגשתו לצעירים, כחלק מהמאמץ הכללי לשיפור נגישות שירותי העירייה לציבור.

 

 • יצירת מודלים חדשניים לשכירות: התעוררות תקים צוות שמטרתו לייצר מודלים יצירתיים וחדשניים לשכירות לצעירים ויישומם. נבחן מודלים קיימים מכל רחבי העולם, נתאים אותם למציאות לDNA הירושלמי וניישם אותם (להרחבה ניתן לפנות למצע דיור ותכנון).

 

 • המשך קידום הקמת מרחבי מגורים נגישים וזולים לסטודנטים וצעירים בכל רחבי העיר, לאור הצלחתם של המעונות במרכז העיר.
 • קידום קרן המלגות העירונית. גיוס משאבים ייעודיים לקרן המלגות העירונית שתתמוך בצעירים ירושלמים. עיצוב המלגות כך שיעצימו מנהיגות צעירה עירונית ופעילות חברתית בעיר, באופן שיחבר לעיר גם ירושלמים שגדלו בה וגם צעירים וסטודנטים שעברו אליה.

 

 

תעסוקה

התעוררות תקדם הכשרות מקצועיות בתחומים נרחבים (תוכנות מחשב, עיצוב והייטק) במסגרת מרכז צעירים, שיכינו צעירים לקריירה משמעותית ורווחית יותר.

 • מרכז הצעירים יפעיל תוכניות של ייעוץ קריירה ולימודים לצעירים ירושלמים.
 • עדיפות לירושלמים במשרות והתקשרויות עירוניות, לרבות משרות סטודנטים.
 • עבודות מועדפות. התעוררות תפעל ליצירה והנגשה של תחום העבודה המועדפת בעיר על מנת למשוך אליה צעירים יוצאי צבא.

 

תעסוקה סטודנטיאלית

בתחום ההייטק: פיתוח מנגנוני השמה המעניקים יתרונות נגישות למשרות לסטודנטים ירושלמיים ואפשרות למיצוי היתרון האקדמי של העיר בידי חברות (ראו גם מצע פיתוח כלכלי).

בהתאם לכתוב במצע הכלכלי של התנועה, התעוררות תפעל להבאת חברות בסדר גודל בינוני וגדול לעיר, תוך הגדלת היצע המשרות שאינן דורשות נסיון או שדורשות נסיון מועט ומתאימות לקהל הצעיר בעיר.

בתחום החברה והרוח: תנועת התעוררות תפעל למען עיר שבה הסטודנטים של מקצועות הרוח והחברה מקבלים הזדמנות למצוא תעסוקה כבר במהלך הלימודים ולהיכנס למעגל העבודה בתחומי המומחיות. בעיר עמותות וארגוני מגזר שלישי רבים ולצידם סטודנטים צעירים ומוכשרים שיכולים לתת מענה מקצועי ולרכוש ניסיון.

בתחום הממשל: קידום העסקת סטודנטים באגפי העירייה השונים, מתוך אמונה שכוח אדם חדשני ורענן מסוג זה יעניק רבות לשני הצדדים. בנוסף, נקדם העסקת סטודנטים במשרדי הממשלה וביתר יחידות הממשל הנמצאות בעיר ואלה שיעברו אליה לאחר שנצליח במאבקנו בתחום זה.

 

 1. צעירים ניידים: שיפור שירותי התחבורה

צעירים מתאפיינים בצרכי ניידות גבוהים ותלות גבוהה בשירותי תחבורה ציבורית. בפרט, בעבור סטודנטים, התחבורה הציבורית מהווה בעיה קשה בשל  תדירות נמוכה של קווים בלתי יעילים אל ומאזורי הקמפוסים וריכוזי המגורים של סטודנטים.התעוררות תפעל על מנת לשפר את איכות שירותי התחבורה הניתנים לסטודנטים וקיצור זמניהנסיעה מאזורי מגוריהם לקמפוסים השונים. ראו פרק תחבורה להרחבה בנושאים אלו ונושאיתחבורה נוספים.

 

 • קידום מוניות שירות בירושלים בכל ימות השבוע. תמיכה בהפעלה של קווי מוניות שירות בתוך העיר בין אזורים סטודנטיאליים ובכלל, כולל בשבת. (ראו פרק תחבורה).
 • הכנסת מפעיל תחבורה נוסף לעיר, ליצירת תחרות בריאה לאגד.
 • הרחבת הרכבת הקלה. הקמת הקווים הכחול והירוק.
 • תחבורה לילית. הארכת שעות הפעילות של קווי התחבורה הציבורית אל תוך הלילה, ממוקדי הבילוי אל השכונות, כולל, לראשונה בעיר, קווי לילהברכבת הקלה.
 • רשת שבילי אופניים. אופניים ואופניים חשמליים הם מענה זול, יעיל ואקולוגי לצרכי התחבורה של צעירים ובכלל. התעוררות תפעל להקמת רשת שבילי אופניים המחברת בין השכונות לקמפוסים, למוקדי הבילוי וליתר חלקי העיר.

 

 

 

התעוררות למען המשרתים והמשוחררים

 • המשך קידום וחיזוק המכינות הקדם צבאיות ומסגרות שנות השירות בכלל הגרעינים הפועלים בעיר- שיתופי פעולה, ליווי עירוני והקצאת משאבים.
 • שיפוץ תחנות הסעה מרכזיות לבסיסים- הקמת מסוף המתנה נוח ומוצל בתחנות ההסעה המרכזיות גבעת התחמושת וטדי.
 • ארגון אירוע משתחררים עירוני – הכנס יכלול הופעות והפתעות לצד הגעתם של מעסיקים פוטנציאלים, הרצאות מומחים לקראת האזרחות ויועצי לימודים וקריירה.

 

 

עיר תרבותית וצעירה

עיר חופשית וסובלנית. התעוררות תמשיך לפעול למען קידום ותמיכה של פעילות תרבות ופנאי במוקדי הפעילות הרלוונטים בשכונות ובמרכז העיר בסופי שבוע, בהתאם לרוח השכונה ותוך מחויבות לכלל האוכלוסיות בעיר במטרה שכל אחד ואחת יוכלו להינות מסוף השבוע בדרכם. כל ציבור באשר הוא יוכל למצוא את מקומו ולקבל מענה לצרכיו והשקפותיו, חילונים ודתיים כאחד. יצירת איזונים בין צרכי הבילוי והפנאי למעוניינים בכך לבין השבת הירושלמית המיוחדת, תוך היכרות מעמיקה עם העיר וכבוד לכלל תושביה (ראו גם פרק דת ועיר, סעיפי שבת ומרחב ציבורי).

 

 • עידוד הקמת עסקי לילה חדשים. סיוע ומתן תמריצים ליזמים המעוניינים לפתוח עסקים חדשים בתחום הבילוי וחיי הלילה, הן במרכז העיר והן בשכונות. מענה שוטף בקשר ישיר לחברי מועצה לכל אתגר ומכשול שעומד בפני יזמים בעיר.
 • הסרת חסמים בירוקרטיים ואחרים העומדים בפני יזמי אירועים, מסיבות ופסטיבלים מהמגזר הפרטי.
 • הסדרת אירועי פורים השונים, ובכללם האירועים המסורתיים במרחב נחלאות והארנה, פעם אחת ולתמיד.
 • שימור וחיזוק המרכזים הקיימים. לאחרונה מנסים כוחות שונים לאיים על מרכזי הבילוי הירושלמיים הגדולים – מתחם התחנה, אזור השוק ועוד. התעוררות לא תאפשר כל פגיעה במרכזים אלה ותפעל לחיזוקם ולהפעלתם המלאה, ללא התערבות חיצונית. לאחר שלקחה חלק בהחייאתו, התעוררות תשמור על מתחם שוק מחנה יהודה ועל אופיו המיוחד ותוודא כי תהליכי השינוי בו מבוקרים ומשמרים את אופיו המיוחד.
 • פיתוח מרכז העיר. השלמת מהלך עיצוב מרכז העיר כמקום צעיר עם דגש על מרכזי לימוד ועבודה משותפים במרכז העיר.
 • קידום מרכז הצעירים העירוני. סיוע בהמשך התנופה החיובית של מרכז הצעירים, גיוס משאבים עבורו וקידום יוזמות דרכו.
 • הנגשת העיר לסטודנט/ית החדש/ה. הדברים הטובים באמת כמו גם הצרכים הבסיסיים בירושליםנותרים לא פעם בלתי ידועים ונגישים. התעוררות תפעל על מנת להנגיש את היצע התרבותיוהיצע השירותים של העיר לסטודנטים באמצעות פלטפורמות מידע, מפות, סיורי הכרות, מבצעי הנחות ועוד.
 • התעוררות תפעל להנגשת מתקני הספורט ושיפור תשתיות הספורט בעיר בכלל ולצעירים בפרט במטרה לנצל את הפוטנציאל הגלום בנוער הירושלמי, לעודד ולתמרץ אותו לפעילות ספורטיבית.

 

 

מנהיגות וקהילתיות

התאגדות והובלה של צעירים ברמת השטח תוך תמיכה ועידוד מצד הממסד הן הדרכים הטובות ביותר לפעילות משמעותית ומיטיבה בתחום הצעירים ומתן מענה עומק לצריכהם.

התעוררות תפעל לקידום יוזמות צעירות בתחומי החברה, עסקים ותרבות  ותפתח את תחום הקהילות בכלל והצעירים בפרט בירושלים.

 

קידום קהילתי. יכולתם של צעירים לפעול כקהילה ולשתף פעולה בניהם מהווה מרכיב חשוב באיכות חייהם לגווניה, החל מתחומי חברה ותרבות ועד לכלכלה. קהילות חזקות יכולות אף להוות גורם חשוב בבחירה של צעירים להשאר בירושלים לאחר סיום לימודיהם.

התעוררות תשאף לקדם קהילתיות צעירה במודלים חדשניים לשיתוף פעולה בתחומים שונים, החל מתרבות ועד תחבורה ודיור. עירייה בראשות התעוררות תציע סיוע מקצועי וכלכלי לקהילות ותחתור לעידוד הקמת קהילות באמצעות מרכז הצעירים והמנהלים השכונתיים.

 

מנהיגות סטודנטיאלית

אגודות הסטודנטים, כגוף מייצג של אוכלוסיה זו, יכולות להוות כוח משמעותי בשיפור חיי הסטודנטיםבעיר. כיום לא פועלות אגודות הסטודנטים באופן מספק במרחב העירוני, לצד עבודה ענפה בתוך תחומי הקמפוסים. אנו מזהים מפתח במיסוד היחסים ושיתוף הפעולה בין אגודות הסטודנטים והעירייה, עד לרמת שיתוף פעולה הדוק עם לשכת ראש העיר.

עידוד יוזמות עצמאיות. המנהיגות התרבותית הטובה ביותר היא זו שצומחת מהשטח ומכירה את רצונותיהם וטעמם של צעירים. התעוררות תמשיך לקדם, לתמוך ולשתף פעולה עם מיזמים עצמאיים של צעירים בתחומים שונים דרך תמיכה ישירה ביוזמות ותמיכה עקיפה דרך גופים המעודדים יזמות (אקסלרטורים וכדומה)